Hakkımızda

Hakkımızda Merak Ettikleriniz

MEHMET KASIM VE MÜGE KASIM HAKKINDA SORULANLAR:

1. Doktorunuz hakkında bilgi verir misiniz?

Doktorumuz Hacettepe Tıp Fakültesini 1973’de bitirdikten sonra ABD’de Kadın Hastalıkları ve Doğum (Obstetrik ve Jinekoloji) ihtisası yapmıştır. Önce Chicago ve Güney Kaliforniya Tıp Fakültesi’nde Clinical Associate Professor olarak, ardından da özel muayenehanesinde uzun yıllar çalışmıştır. Ayrıca Dr. Vasant Lad’dan Ayurvedic Institute’da Ayurveda, New York Suluk Akademisi’nde ezoterik eğitim almış ve Dr. İbn-i Sina’nın sağlık yöntemi üzerinde araştırmalar yapmıştır. 2010 yılına kadar ABD’de çalışan doktorumuzun Gizli Beden, Süzüg Yürek isimli kitabı 2011 senesinde yayınlanmıştır. Mehmet Kasım halen Nişantaşı’nda, Doğu ve Batı tıbbını birleştirerek hizmet veren Yükünç Sağlıklı Yaşam Merkezinde hizmet vermektedir.

2. Yükünç Sağlıklı Yaşam Merkezinde kimler hizmet vermektedir?

Merkezimizde  Dr.Mehmet Kasım ve Dr. Ecz. Müge Kasım  eğitmen ve danışman olarak hizmet vermektedir. Ayrıca  konularının dışında ihtisaslaşmış olan tüm hekimler ile konsültasyonda bulunarak birlikte çalışmaktadırlar.

3. Dr. Ecz. Müge Kasım hakkında bilgi verebilir misiniz?

Müge Kasım yurt dışında ve Türkiye’de eğitim görmüş, Doğu’nun sağlık felsefesini kavramış bir kimsedir.

Müge Hanım, İstanbul Eczacılık Fakültesi’nden eczacılık diploması almış, ABD’de Florida Üniversitesinde doktorasını yaptıktan sonra, Dr. Vasant Lad’dan iki sene Ayurveda, New York Suluk Acedemisi’nde dört yıl ezoterik bilgiler üzerinde eğitim görmüştür. Meslek hayatı boyunca Yetişkin ve Yeni Doğan Bebek Yoğun Bakım, Çocuk Bölümü ile Doğum Ünitesi’nde klinik eczacı; Verdugo Surgical Center’da yöneticilik, Essential Medical Spa’da Danışman Eczacı ve Yöneticilik, Women’s Center of Burbank’te Doğum Hizmetleri Koordinatörü ve Danışman Eczacı olarak görev yapmıştır. Eşi Dr. Mehmet Kasım ile birlikte Doğu ve Batı  tıbbının esaslarını ortaya koyan Gizli Beden kitabını yazmış ve Eşigs ve Ëmçilik (Akupuntur veMarma noktaları) kitabı üzerinde de çalışmaktadır. Entegre sağlık sistemimiz altında Ayurvedik beslenme, yaşam şekli, bitkisel tedavi ve arınma programlarımız için danışman olarak hizmet vermektedir. Merkezimizin eğitmenlerinden biridir.

4. Yükünç Sağlıklı yaşam merkezinde hangi tıbbi sistemi takip ediyorsunuz?

Merkezimizde Batı tıbbı ile Doğu tıbbı birleştirilerek hizmet verilmektedir.

5. Yükünç ne demektir?

Yükünç binlerce senelik kadim bir sözcük olup kökü”yük” sözcüğüdür. Yük bizim günlük taşıdığımız olduğu gibi, Yaratan’ın bize olası (potansiyel) güç olarak verdiği armağanı da kapsar. Yükünç bizde biriken manevi yükün boşaltılması ve bize gerekli olan enerjinin de yüklenmesi işlemini tanımlar. Bunu fizik, manevi ve ruhsal sağlığı düzenleyen yogaya, hatta namaza benzer hareketler diye de tanımlayabiliriz. Yoganın yerini alabilir ve onu sağlık açısından tamamlar; ancak namaz gibi ibadetlerin yerine yapılamaz. 

 

KENDİNİ KAVRAMA (Self-Realization) PROGRAMI HAKKINDAKİ SORULANLAR:

1. Kendini bulma  (kendini kavrama)  nedir?

Kadim Doğu bilgeliğini içeren, manevi açıdan bir arınmadır. Bu programda insanın özünün etrafında biriken kazanılmış karmanın (kendimizin yarattığı kader) eritilmesine yardım eden bir yöntem içinde kişiye kendi özünü bulmasına ve tanımasına yardım edilir. Binlerce sene içinde kendini ispatlamış olan bu yöntem psikiyatrik, psikolojik  veya dini bir yaklaşım değildir. Kişiye kendi fizik öncesi yapısı öğretilirken, kendi özüne yaklaşmasına yardım edilir. Bu öğretiler ile yapıldığı gibi süzük arınma ve yaşam tecrübesi şeklinde de uygulanabilinir.

2. Kendini kavrama programından kimler faydalanabilir?

Bu programdan aklı başında olan herkes yararlanabilir. Sağlıklı olup hayata niçin geldiğini, kim olduğunu soran kimselere çok faydalı olduğu gibi, yalnızlık hisseden, mutsuz olan, hayatından memnun olmayan, uykusuzluk çeken, arkadaşlık kurmakta zorlanan, aile kuramayan, iş sahibi olamayan, korkuları veya fobileri olan kimselere de faydalıdır. Ayrıca alkol, esrar, uyuşturucu, ilaç, yemek, seks veya her türlü bağımlılığı olan kimselere bu program faydalı olabilir.

3. Bu programa nasıl katılabilirim?

İhtiyacınıza ve imkanlarınıza göre size uygun bir program başlatılır.

 

EĞİTİMLER HAKKINDAKİ SORULAR

1. Kimlere eğitim veriyorsunuz?

Eğitimlerimizi hastalarımıza, sağlık konusunda doğru bilgilenmek arzusu olanlara, bizim ile çalışmak isteyen doktor ve diğer sağlık elemanlarına veriyoruz.

2. Eğitimlerinizin amacı nedir?

Eğitimlerimizin amacı sağlıklı ve bilinçli yaşamı, yaşamasını ve yaşatmasını öğretmektir.

3. Ne çeşit eğitimler veriyorsunuz?

Eğitimlerimizi bir kaç grup altında toplayabiliriz:

Sağlıklı Yaşam

Bilinçli Yaşam

Beslenme

Nefes ve Yükünç (sağlığa göre yoga)

4. Eğitimlerinizi kimler veriyor?

Merkezimizdeki ana eğitmenlerimiz

Op. Dr. Mehmet Kasım

Dr. Ecz. Müge Kasım, PharmD (ABD)

Bunun dışında zaman zaman yurt içinden ve dışından da konularında uzman olan misafir eğitmenlerimiz gelmektedir.

 

KULLANDIĞIMIZ SAĞLIK SİSTEMLERİ HAKKINDA SORULAR

1. İbn-i Sina tıbbını biraz anlatır mısınız?

İbni Sina tedavilerinin esası doğaya dayanır. Kadim bilgelik ve sezgi içinde beden düzeltilir, korunur ve beslenir. Ayurveda’da 3 toşya (doşa) esas alınırken, Dr. Sina 4 toşya üzerinden tedaviyi uygun görür. Biz dörtlü toşya yöntemini kullanmaktayız. Dr. Sina tıbbının temeli en az 30,000 senelik olan kadim Orta Asya ve Anadolu kültürüne dayanır.

2. Basuvatım nedir?

Şifa verici ve tedavi edici yöntemdir. Basu ve uvatım sözcüklerinin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Nefesle birlikte, dalınçta (meditasyon) bulunarak eşig (marma) noktalarına yapılan uygulamadır. Ayurveda da abyhanga ismi ile anılır.

3. Basuvatımın masajdan farkı nedir?

Dört ana farkı vardır:

Dalınç (tefekkür, meditasyon) halinde yapılır.

Eşigler üzerinde kişinin rahatsızlığına özel hazırlanmış sıvılar uygulanır.

Deri ve kaslar ovulur.

Nefesle eş zamanlı yapılır.

4. Basruq nedir?

Bedenin çeşitli eşiglerine (marma ve akupunktur noktalarına) ve uzuvlarına uygulanır. Göz, aya, baş, kalp, karın, sırt, bağırsak ve omurga basruğu gibi uzuv ve bölgelere göre adlandırılan çeşitleri vardır. Basruq uygulamalarında hamurdan yapılmış bir havuzun içinde sağlığa uygun sıvı kişinin belirli bir bölgesi üzerinde tutulur. Ayurveda da basti adı ile bilinir.

5. Eşigtığ nedir?

Eşig (akupunktur veya marma) noktalarının dalınç (tefekkür,meditasyon) halinde nefesle eşzamanlı bir şekilde, tohum, iğne, lazer, ışık, elektrik, ilaç macun, ot, yağ ve diyapazon gibi titreşim araçları ile kuvvetlendirmesi veya canlandırılması yöntemlerine verilen genel isimdir. Akupunkturdan farkı eşigtığda iğne kullanılması şart değildir ve dalınç durumunda eşzamanlı yapılır. Belirli noktalar  için Yükünç uzmanı hastayı eğitip, kişinin kendisi veya bir yakını eşigtığ uygulayabilir.

6. Ayurveda nedir? Ne anlama gelir?

Ayurveda, kökü 5000 yıl öncesine, Vedalara uzanan ve Kuzey Hindistan’da geliştirilmiş olan bir doğal sağlık ve koruyucu tıp sistemidir. “Ayu” “yaşam”, “Veda” ise “bilim” anlamına gelir.  Yani Ayurveda dengeli “Yaşam bilimi” demektir.

7. Ayurveda, daha dengeli bir sağlık halini bulmada nasıl yardımcı oluyor?

Ayurveda’ya göre sağlık, kendi içimizde,(beden-zihin-ruh) ve çevremizle (sosyal çevre-doğa-evren) ahenk içinde olmamızdır. Bunu da Ayurveda’nın prensipleri ve pratik bilgilerini sunduğu günlük ve mevsimlik alışkanlıklar, beslenme, egzersiz ve davranış şekillerini yaşamımıza uygulayarak başarırız.

8. Doğu tıbbının Batı tıbbından farkı nedir?

Geleneksel batı tıbbı, hastalıklar arasındaki farklılıkların tecridi bir şekilde anlaşılmasına yoğunlaşırken, Doğu tıbbı, hastalık yerine, hastalığın barındığı kişiye yoğunlaşır;  hastalığın o kişide kendini nasıl gösterdiğini inceler. Bundan dolayı, Doğu kökenli tıp sistemleri, bireyin kendine özgü bir zihin-beden yapısı veya toşyası (doğal mizacı) olduğu bilgisiyle oluşturulur.  Verilen tedaviler, bitkisel ilaçlar, beslenme, nefes ve hareket programları, bireyin yaratılış yapısına (toşya) ve dengesizliğine (tuşya) göre tasarlanır.  Ayrıca, Batı tıbbı hastalığın sadece fiziksel belirtileri (semptom) tedavi ederken, Doğu tıbbı tüm hastalıkların temelinde yattığına inanılan süzük ve ruhsal boyuttaki dengesizlikleri de tespit edip dengelemeye çok önem verir.

9. Toşya( Doşa) nedir?

Doşa, Bra-Türkçe’de Toşya ile eşanlamlıdır. Kadim Asya bilgeliğine göre, doğa ve insanlar arasında temel bir ilişki vardır.  Her ikisi de sim dediğimiz beş elementten ve toşyalardan oluşur. Bedendeki bu toşyalar, Sanskritçe Vata, Pitta, ve Kapha olarak isimlendirilir.  Bunlar, bizim özgün yapımızın temelini oluşturan hem fiziksel özelliklerimiz, hem de zihinsel yatkınlıklarımızın sebebidir. İbni Sina tıbbında bu temel prensipler 4 olarak sınıflandırılmıştır. Ayurveda’da Pitta içinde yer alan Agni kısmı, İbni Sina tıbbında dördüncü toşya olarak karşımıza çıkar. Yükünç birleşik sağlık sisteminde bizler bu presipleri Qara-Agu (Qaragu), Agu, Qan ve Qapa olarak adlandırmaktayız.

10. Hangi toşyaya sahip olduğumu nasıl bilebilirim? 

Bir kişinin toşyası, yani zihin-beden yaratılış yapısı, hamilelikten önce belirlenir.  Bugün, internette veya birtakım kitaplarda, kendi toşyanızı belirleme amaçlı pek çok anket bulabiliyoruz.  Her ne kadar bu anketler bir fikir edinmeniz için yardımcı olurlarsa da, hem toşyanızın hem de toşyanızın dengesizliklerinin (tuşya) yeterli Doğu eğitimi görmüş bir uzmanı tarafından detaylı bir sorgulama ve nabız dinleme yoluyla belirlenmesi çok daha doğru bir sonuç verir.

11. Herkes tek bir Toşya’ya mı sahip? Mesela ya Qara-agu, veya Qapa? 

Hayır.  Aslında hepimizde tüm toşyalar mevcut ve yaşamımızda hepsine ihtiyacımız var. Hepsinin ayrı zihinsel ve bedensel görevleri var. Mesela, Qara-agu, bağırsakların hareketi, kalbin atışı, akciğerlerin nefes alıp verişi gibi bedendeki tüm hareketlerden sorumlu.  Agu hazım (hem yediklerimizin hem de düşüncelerimizin), ısının düzenlenmesi, hormon sistemi, enzimlerin aktiviteleri, arınma, bedendeki tüm dönüşümden sorumlu iken Qan tüm dokulara hayat getirmekten, canlılık vermekten ve yenilemekten sorumludur. Qapa ise beden yapısından, büyümeden, dokuların nemliliği ve kayganlığından sorumludur.

12. O zaman nasıl oluyor da toşyamız özgün oluyor?

Her ne kadar herkeste tüm toşyalar mevcutsa da, çoğu kişide bir veya iki toşya, veya toşyaların belli unsurları daha ağır basar; bu da bireyler arasındaki bedensel ve zihinsel karakter farklarını yaratır.

13. Qaragu ağırlıklı bir kişiyi tarif eder misiniz? 

Eğer bir kişinin sisteminde Qaragu ağırlıktaysa, o kişinin iskelet yapısı ince, kilosu düşük, yüz ve beden hatları da çarpık olur. Ya minyon, ya da uzun boyludur. Dengesizlik halinde kendini çok dağıtıp çok yormaya meyillidir.  Hazmı değişken olup, gaz, şişkinlik ve kabızlığa yatkındır. Ayrıca vücutta kuruluk, güçsüz tırnaklar, çıtlayan eklemlere meyillidir.  Zihinsel yönüyle, yaratıcı, esnek, hevesli, konuşkan ve espirili olur;  çabuk öğrenip çabuk unuturlar; odaklanmada zorluk yaşarlar.  Dengesizlik halinde, telaşa, strese, sinirliliğe, ve gerginliğe meyillidirler.

14. Qan ile Agu arasındaki anafark nedir?

Aqunun ana yınnaqları (nitelikleri) sıcak ve kurudur. Qan da ise sıcak ve nemlilik  hakîmdir.

15. Agu veya Qan ağırlıklı bir kişiyi tarif eder misiniz? 

Böyle bir kişi orta irilikte, açık ve hassas tenli, ince saçlı ve tüylü, keskin bakışlı ve pembemsi-kırmızımsı ten rengine sahip olur.  Bu kişilerin, özellikle de Aguların metabolizması hızlı, iştahları açık, hazımları da güçlüdür. Dengesizlik halinde ishal, mide yanması, ülser, gastrit, reflü, cilt problemlerine yatkınlardır. Her iki beden türünün de sıcaklık niteliği yüzünden beden ısısı da sıcak olur, kolay terlerler. Sıcak iklimleri pek sevmezler. Dengedeyken kararlı, hedefe odaklı, kıvrak zekalı, ve azimli olurlar. Bu yüzden iyi birer lider, yönetici  ve tasarımcı olabilirler.   Dengesizlik halinde ise aşırı hırslı, mükemmeliyetçi, asabi, sabırsız, öfkeli ve yargılayıcıdırlar.

16. Qapa ağırlıklı bir kişiyi tarif eder misiniz? 

Bireyin bedensel yapısı geniş, kemikleri ve dişleri sağlam, güçlü kuvvetli olurlar. Diğer toşyalara oranla gelişmiş kaslara, yağlı ve düzgün bir cilde, kalın güzel saçlara, büyük, parlak ve çoğunlukla çok güzel gözlere sahiptirler.  Dengesizlik halinde ağırlık, miskinlik, aşırı kilo, tıkanıklık, ödem ve diyabete yatkındırlar. Qapanın metabolizması yavaş, hazmı ağır, ama eliminasyonu düzenlidir. Zihinsel açıdan tipleri uyumlu ve “tatlı” karakterli, sabırlı, sakin ve hoşgörülü olurlar.  Biraz yavaş anlasalar da güçlü hafızaları vardır.  Dengesizlik halinde depresyona kapılmaya, uyuşukluk, inatçılık, bağımlılığa yatkındırlar.

17. Herhangi bir toşya diğerlerinden daha iyi veya kötü müdür?

Kesinlikle hayır.  Her birinin kendine özgü güçlerive güçlükleri vardır.  Doğu tıbbı kişinin başka biri olmaya çalışmaktansa, kendi doğalarının sunduğu armağanları yaşama ve ortaya çıkarmalarını öğütler.  Her toşyanın iyi tarafları vardır. Qara-agu ağırlıklı birisi yaşam boyu telaş ve endişeye yatkın olabilir.  Eğer buna teslim olursa, her zaman telaş ve endişe içinde yaşar;  ancak dengeli bir şekilde yaşarsa, bu toşyanın enerjileri ile muazzam bir yaratıcılık görülebilir.

18. Doğu felsefelerindeki sağlık kavramı nedir? 

Meşhur bir Ayurvedik sutra der ki: Sağlık, toşyaların, dokuların, hazım ateşinin, atıkların ve zihnin dengede olmasıdır.  Doğu felsefelerinde sağlık için temel olan şey kendine hakim olmak, kendini tanımak ve hayat amacını bilmektir.  Batıda sağlık, çoğu zaman sadece fiziksel ve psikolojik bir şey olarak anlaşılıyor.  Doğu’daki sağlık anlayışı, sağlığın beden, zihin ve ruhun bütünlüğü ve dengesinden ibaret olduğunu vurgular.

19. Doğu tıbbının en önemli özelliği nedir?

Beslenme, yaşam tarzı, nefes ve egzersiz dışında, çok eski bir bitkisel tababet geleneği var.  Bitkisel formüller, bitki özlü yağlar ve saf yağ (saf tereyağ), bitki çayları, tentürler, hep dahili  tedavinin parçalarıdır. Ayrıca pek çok harici uygulama mevcuttur. Farklı bitki özlü yağlarla yapılan masajlar, buhar uygulamaları var; mesela alın bölgesine nazik bir şekilde ılık yağ akıtılan anaya basruq uygulaması, çok derin bir rahatlama ve yenilenme hali yaratır.  Ayrıca eş-ig ëmçiliğin de, beden üzerindeki enerji noktaları uyarılır. Bu akupunkturla kıyaslanabilir, fakat biz iğne değil, elle temas ve özel yağlar kullanıyoruz.

20. Ne kadar çabuk sonuç görürüm? 

Bu sizin kendinize özel sağlık durumunuza, takip ettiğiniz yaşam tarzı ve beslenme şeklinize ve size yapılan tavsiyeleri ne kadar yakından takip edebildiğinize göre değişir.  Çoğu zaman, birkaç ufak değişiklik, çabuk ve önemli farklar yaratabilir.  Ama uygulamalarımız bütünsel bir sistem olduğu, bitkiler farmakolojik ilaçlardan daha yavaş etki edebildiği, ve hedeflediğimiz kökten gelen bir değişim olduğu için bu süreç uzun olabilir.

21. Uyguladıklarınız  kronik hastalığıma  yardım edebilir mi?

Doğu sağlık yöntemi bütünleyici bir sistem olarak, hastalığa odaklanmaz.  Bunun yerine, bir hastalık adıyla etiketlenmiş olan bireyi, onun özgün beden-zihin yapısını ve buna bağlı olan temel dengesizliği detaylı ve tam bir şekilde anlamaya yoğunlaşır. Sağlığı organizmanın bir bütün halinde ahenkli işleyişi olarak görür. Bu nedenle, hedefi görülen rahatsızlıkları bastırmak veya yok etmek değil,  kişiyi bütün olarak doğal ahengine kavuşturmaktır. Toşyaların dengesi yeniden sağlandığında, ve dengesizliğin temel sebepleri ortadan kaldırıldığında, rahatsızlıklar da doğal olarak geçecektir.

Ayrıca, derin arınma ve yenilenme programları, kronik problemlerin ortadan kalkmasın da, ve sağlığın uzun süreli korunmasında çok önemli ve etkili bir yoldur.

22. Ne tür yemek  pişirmesini öğretiyorsunuz? 

Prensipleri yöresel yemeklerimize uygulamak son derece mümkün. Öğretilerimiz toşyanıza göre ve özellikle bulunduğunuz mevsim ve yöredeki iklim şartları ve mevcut olan yemeklere göre yemeklerimizi hazıma en çok yardımcı olacak şekilde hazırlayarak beslenmenizi tavsiye eder.  Tabii ki her bir Doğu sisteminin kendisine özgü bazı yemekleri mevcut. Mesela Maş pilavı, tek tencerede hazmı destekleyen bir sürü baharatla hazırlanan bir pilav-maş fasülyesi yemeği arınmayı kolaylaştırması için yenir.

Öğrettiğimiz şekilde yemek yapımında kullanılan diğer çok önemli bir malzeme, aslında Anadolu’da da sıkça kullanılan saflaştırılmış tereyağıdır.

Yemek yapmakta önemli olan yemek listeleri ezberlemek değil, ama temel prensipleri iyice anlamaktır. İnsanlar yemeğe enerji açısından bakmayı öğrendikten sonra -yani sıcak-soğuk, nemli-kuru, hafif-ağır, vs.- yemek yemek için artık yemek listesi ezberlemeye, veya bir sürü yemek kitabı okumaya artık ihtiyaç duymazlar.

23. Ne tür  kişiler size gelmeli?

Her türlü rahatsızlığı olan, veya hiçbir rahatsızlığı olmayan herkes bizim hizmetlerimizden faydalanabilir.

24. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan kimseler de sizin yaptıklarınızdan faydalanabilir mi? 

Kesinlikle.  Tüm tedavilerimiz, sağlığı pekiştirmek, zihni dingin tutmak, stresi azaltmak, enerjilerimizi en iyi seviyesinde tutmak, bünyeyi ve bağışıklığı güçlendirmek, hatta kendimizi bulmak ve tanımak amacıyla hiçbir rahatsızlığı olmayan veya ufak ve belirsiz rahatsızlıkları olan kişiler tarafından düzenli olarak uygulanabilir.

 

ARINMA HAKKINDAKİ SORULAR

1. Arınma programı nedir?

Bedende atılamayıp biriken birçok madde vardır. Bunların çoğunluğu okside olmuş dokular, doğal olmayan besinler ve ölü hücrelerdir. Bunlara pasak denir. Bunlar hücre parçalarıdır; dokulara yapışmış kir gibidir. Kadim arınma yöntemimizde pasak önce bedendeki normal dokulardan söktürülür ve ardından belirli bölgelerde toplatılarak dışarı atılır.

2. Arınma Detox’dan farklı mıdır?

Arınma Türkçe  bir sözcük olup, sağlık açısından bedenin zararlı etkenlerden temizlenmesi anlamında kullanılır. Detox İngilizce’deki Detoxification sözcüğünün kısaltılmış şeklidir. Toksik maddelerin bedenden atılması anlamında kullanılır. Yani her ikisi de eş anlamdadır. Biz Türkçe konuştuğumuz kimselere “arınma” sözcüğünü, İngilizce konuşan kimselere de “detox” sözcüğünü kullanıyoruz.

3. Sizin Arınma yönteminizin diğerlerinden farkı var mıdır?

Evet, bizim birkaç önemli farkımız var.

Öncelikle bizim uyguladığımız yöntemde detox adı altında öne sürülen modern uygulamaların doğal ve Doğu sağlık yöntemlerine uyumlu olanlarından hastamızın ihtiyacı olduğu derecede bir arınma programı uyguluyoruz. Yani herkese aynı yöntem uygulanmıyor.

Asya kıtasında binlerce senedir uygulanan arınma yöntemlerini,  doğal yapısını değiştirmeden, kişinin  ihtiyacına göre aynen uyguluyoruz.

Kişinin yapısını, enerji açısından inceleyip, ilmi bir yaklaşım içinde değerlendirerek, arındırma programının içine alıyoruz.

Arınma sırasında kişiye hayatın ve kendisinin gerçek yönünü tanımasına fırsat yaratıyoruz.

Kişinin kalbine yaşamın sonsuzluğunu, ölümün bir dönüşüm olduğunu ve yaratılışın da sevgiden kaynaklandığını yeşertecek bir tohum yerleştirme çabası veriyoruz. Eğer o tohum kök salarsa kişiyi eğitimlerimize yönlendiriyoruz.

Bizim arınma yöntemimizde hem fizik beden hem de enerji bedenin şifalandırılması üzerinde durulur. İkisi de arınmanın vazgeçilmez unsurlarıdır.

4. Enerji (Süzüg) bedenin fizik bedenden farkı nedir?

Süzüg terimi binlerce senelik kadim bir sözcüktür. Canımızı, özümüzü barındıran ve fizik öncesinde ortaya çıkan bedenimizdir. Değişik ortamlara  uyum sağlayan fizik öncesi katmanları vardır. Aura ve süptil beden, süzüg bedenin sadece dış boyutunu tanımlar. Süzüg bedeninin iç boyutunu ise süzüg kalp  (gönül) yapar.

Süzüg yaratılış fizik maddenin her türünden geçer, gider. Onu hiç bir fiziki filtre engelleyemez.

Her an, denizdeki bir balık gibi, yüzer gibi süzülerek hareket eder.

Süslü bir güzelliği vardır. Aslı sevgiden yapılmıştır.

Fizik yapıyı daima süzer durur. Bilinçlidir, güçlüdür, güzeldir, fark eder, görür ve duyar.

Kızdırılır ise süsebilir. Bu yönü ile hem hayvanlara benzer hem de bilinçli bir elektrik gücüne benzer.

5. Emçilik nedir?

Sağlığı koruyan, düzelten, hem süzüg bedeni hem de fizik bedeni doğru besleyen kadim şifalandırma (onaltım) yöntemidir. En az 30.000 senelik Anadolu ve Orta Asya Türk sağaltım yöntemidir. Süzüg ve fizik bedenin aynı anda şifalandırılmasını esas alır.

6. Arınmayı nasıl yapıyorsunuz?

Bizim uyguladığımız arınma yönteminin üç ana devresi var:

Hazırlık Devresi: Burada kişi, bir ile üç hafta evinde bizim onun için tasarladığımız bir düzengiyi uygulayarak kendisini arınmaya hazırlar. Bu çok kirli ve lekeli elbiselerin çamaşır makinasına atılmadan önce ilaçlı bir suda ıslatılmasına benzer.  Pasak (toksin) bu devrede kabartılır.

Derin Arınma ve Emçilik Devresi: Bu Yükünç Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde 5 ile 15 gün süre ile özel odalarımızda uygulanan çeşitli yöntemlerdir. Bu devrede önce pasak bedenin belirli bölgelerinde toplatılır; ardından da bedenden atılır. Bu devre elbiselerin çamaşır makinasında yıkanmasına benzer.

Düzeltme Devresi: Bu devrede bedenin ihtiyaçlarına göre düzeltmeler yapılır. Bu da çamaşırların söküklerinin tamirine, kırık düğmelerinin değiştirilmesine ve kırışıkların ütülenmesine benzer.

7. Arınma programınız ne kadar zamanda tamamlanır?

Arınma 10 ile 100 gün arasında tamamlanabilir. 10 günlük arınma genelde sağlıklı kimselere, 100 günlük arınma ise ciddi sağlık durumları olanlara önerilir. Ayrıca derin arınma ve ëmçilik yöntemleri de 5 ile 15 gün uygulanabileceği gibi, her gün uygulanan ëmçilik 50 ile 140 dakika arasında ihtiyaca göre ayarlanır. Tüm bu değişik süre ve yöntemler kişinin durumuna göre  önerilir.

8. Arınmaya kimlerin ihtiyacı vardır?

Genç, yaşlı, sağlam veya hasta herkesin senede en az bir kere sağlıklı arınma programlarına katılması, uzun devrede kişiyi birçok ilaç, doktor, hastahane, tetkik ve ameliyat harcamalarından kurtarır. Uzun vadede onu büyük masraflardan, üzüntülerden ve zaman kaybından korur.

9. Arınma kimlere iyi gelir?

Arınma herkese yapılabilir. Arınmak için hasta olmak şart değildir. Herkesin arınmaya ihtiyacı vardır. Bizim iki türlü arınma düzeneğimiz vardır. Her iki yöntemde de kişinin hem fizik hem de süzüg bedeni korunur ve beslenir.

Emçi Arınması: Bu koruyan ve besleyen bir arınma olduğu gibi ayrıca düzelten bir yöntemdir de. Hasta ve sağlıklı kimselere uygulanabilir. 

Uyumlama Arınması: Bu ileri safhada hastalığı olanlara uygulanan bir yöntemdir.

10. Arınma programına nasıl katılabilirim?

Önce Dr. Mehmet Kasım’ı  ve Müge Kasım’ı göreceksiniz.  Size uygun arınma programın yapılacak.

11. Avrupa, ABD, ve Hindistan’daki pek çok Ayurveda merkezi, “Pançakarma” denen bir arınma programı sunuyorlar.  Sizin arınma programınız buna benzer mi?  Diğer arınma/detox programlarından farkı nedir? 

Bizim arınma programımız Pançakarmanın esaslarını içine aldığı gibi, ayrıca hem kültürümüzle hem de modern sağlık anlayışımızla donatılıp, daha etkin bir duruma getirilmiştir.

Sanskritçe’de pança=beş-penç karma ise tesir/kuvvet demektir. Ayurveda’da uygulanan Pançakarma beş ayrı tedaviden oluşan bir arınma sistemidir. Günlük yaşantımızda çok sayıda kimyasal maddeye ve toksinlere maruz kalmaktayız. Bunlar beden ve zihnimizde birikerek, önce örgenlerin (organ) işlevlerinin bozulmasına daha sonra da dengesizliklere ve hastalıklara sebep olmaktadırlar.

Bizim beşli arınma programı vücudu dokulardaki toksinlerden arıtan, süzüg kanalları açan; yaşam kalitesini arttırarak canlılık, içsel huzur, kendine güven ve esenlik getiren bir dizi şifa uygulamasıdır. Genellikle ağızdan alınan yağ ile  ile sıkı sıkıya dokulara tutunmuş olan toksinlerin etkisi azaltılır ve bedene tutunmaları gevşetilir, verilen bazı bitkisel karışımlarla vücuttan atılırlar. Buhar ile uygulanan basuvatum (abhyanga), annaya basruq (shirodhara) ve bitki karışımları arınmaya destek veren ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan tedavilerdir.